Degustacja czekolady

Degustacja czekolady

Jak to ugryźć?

Na co dzień nikt pewnie nawet się nad tym nie zastanawia- kupuje w sklepie, rozpakowuje  i konsumuje albo całą od razu, albo kawałek po kawałeczku. A jak powinno się prawidłowo degustować czekoladę, żeby poczuć jej wszystkie walory?

Zdaj się na siebie

   Zmysły - wzrok, węch, smak, dotyk, słuch - to wszystko, czego potrzebujemy aby zdegustować czekoladę. Ważne jest świadome wykorzystanie tych wszystkich narzędzi, aby całkowicie "rozszyfrować" daną czekoladę. Nie potrzebujemy lupy, mikroskopu, czy całego laboratorium - wystarczy jedynie nasz organizm. A więc do dzieła!

1. Wzrok

   Wygląd czekolady to pierwsza sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Od razu można  zauważyć czy czekolada jest świeża i czy była dobrze przechowywana.
Na powierzchni nie powinno być żadnych pęknięć, bąbli, czy zmian kolorystycznych - musi być błyszcząca i całkowicie gładka. Jeżeli po jej rozpakowaniu widzimy, że jest szarawa,
bądź ma biały nalot to na pewno była źle przechowywana i się roztemperowała.

2. Dotyk

   Ten zmysł również pozwoli zbadać powierzchnię czekolady - czy na pewno jest jednolita
i gładka. Tutaj także sprawdzamy czy czekolada jest prawidłowo zatemperowana
i czy warunki przechowywania były odpowiednie - co o tym świadczy? Po dotknięciu nie powinien odcisnąć się na niej nasz palec, a po dłuższym jej przytrzymaniu
i rozgrzaniu nie powinna się zbyt szybko topić. 

3. Węch

   W połączeniu ze smakiem, najważniejszy zmysł jeżeli chodzi o jedzenie i żywność.
Węch podpowie nam czy czekolada jest wytwarzana z naturalnych składników, czy też dodawana jest do niej różnego rodzaju "chemia". Brak jakiegokolwiek zapachu oznacza często brak smaku. Tutaj także możliwym jest wstępne wyczucie aromatów danej czekolady.

4. Słuch

   Przełamując czekoladę powinniśmy usłyszeć charakterystyczny trzask - jest to oznaką prawidłowego zatemperowania produktu.

5. Smak

   Smak czekolady jest dla nas najważniejszy. Wygląd to jedno, ale smak zawsze się obroni. Kostkę czekolady kładziemy na języku i pozwalamy jej się powoli rozpuścić. W tym momencie wydychamy powietrze nosem - dlaczego? Nasze receptory węchu są umieszczone w tylnej części nosa, więc tym samym wyczujemy więcej aromatów niż wąchając czekoladę przed spożyciem. W tym momencie (połowicznego rozpuszczenia czekolady na języku i wydychania powietrza nosem) powinniśmy odczuwać najwięcej nut smakowych czekolady, czyli samą jej esencję.

Proste? Jasne, że tak! :)

Warto wiedzieć

   Istnieją jeszcze dwie dobre rady jeżeli chodzi o degustację czekolad:

1. Czekolada powinna być przechowywana w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej,

2. Jeżeli degustujemy kilka czekolad pod rząd, należy po każdym kawałeczku oczyścić sobie kubki smakowe wodą (niektórzy polecają także białe pieczywo, które zneutralizuje nam smak pozostały po właśnie zjedzonym kawałku słodkości).

   Profesjonalni degustatorzy do oceny czekolad posługują się specjalnymi kartami, na których przyznają noty w każdej z kategorii ( wygląd, zapach, tekstura, smak) oraz notują swoje uwagi odnośnie danej czekolady. My polecamy zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek, spróbować w ten sposób czekolad z supermarketów oraz tych z wyspecjalizowanych sklepów i stworzyć swój własny ranking.

   Dobrej zabawy! :)