Dominikana. Czekolada z raju

Dominikana. Czekolada z raju

Dominikana – jedno z ulubionych miejsc wakacyjnych dla tych Polaków, którzy dysponują trochę większa ilością gotówki.

Trudno się zresztą dziwić, ten kraj szczyci się najpiękniejszymi plażami na Karaibach i cudowną pogodą przez niemal cały rok. A my szczycimy się czekoladą, produkowaną z ziaren Hispaniola z Dominikany, o lekko kwaskowatym smaku, który znakomicie komponuje się z suszonymi czy kandyzowanymi owocami.

Dominikana leży na Morzu Karaibskim i zajmuje większą część wyspy Haiti (resztę zajmuje kraj o tej samej nazwie). Jest drugim co do wielkości krajem na Karaibach (po Kubie) i cieszy się najlepszym i najspokojniejszym okresem w historii. Dominikana zawsze była rajem na ziemi, ale rajem, który co i rusz był zmieniany w piekło. Zaczęło się od Krzysztofa Kolumba, który płynąc do Indii przypadkiem wpakował się na Karaiby. Od tego czasu Hiszpanie rozpoczęli kolonizację wyspy. Na początku XIX wieku Dominikańczycy wywołali powstanie przeciw ówcześnie rządzącym wyspą Francuzom i wywalczyli sobie niepodległość. Radość nie trwała jednak długo. Wyspę kolejno okupowali Haitańczycy, Hiszpanie i Amerykanie, a potem Dominikaną rządził dykrator – generał Trujillo. Jego trzydziestoletnie krwawe i tragiczne dla gospodarki rządy przerwał zamach w 1961 roku, który jednak wiele nie zmienił w sytuacji zwykłych ludzi. Członkowie reżimu Trujillo rządzili wyspą aż do lat 90.

fot. Barbara Walsh Photography i tedmurphy/ Foter / CC BY

Dziś na Dominikanie wreszcie jest spokojnie, kraj znów jest rajem na ziemi. I zarabia na tym gigantyczne pieniądze. Głównym źródłem dochodów tej karaibskiej wyspy jest oczywiście turystyka. W kurortach wzdłuż wybrzeża znajdują się setki luksusowych hoteli, które przyciągają bogatych turystów wspaniałą pogodą i złotymi plażami. Dominikana ma jednak do zaoferowania więcej niż tylko plaże. Główne towary eksportowe tego kraju to kawa, tytoń i oczywiście kakao.

Wycieczka na Dominikanę do tanich nie należy. Ceny w polskich biurach podróży zaczynają się od 4 tysięcy złotych. Dużo taniej można spróbować karaibskiego słońca zamkniętego w tabliczkach naszych czekolad!