Ghana. Jaki znak Twój? Kakaowiec

Ghana. Jaki znak Twój? Kakaowiec

Kiedyś każde polskie dziecko znało wierszyk: „Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł Biały”. Jest jednak kraj, w którym na pytanie „jaki znak twój”, należałoby odpowiedzieć: brunatny orzeł i drzewo kakaowca. Ten kraj to Ghana, drugi na świecie producent kakao i jeden z trzech krajów, z których ten surowiec sprowadza Manufaktura.

Ghana to kraj wielkości ¾ Polski, położony pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a Burkina Faso, zamieszkiwany przez 24 miliony ludzi. Kiedy słyszymy, że ktoś za granicą nie ma pojęcia o Polsce i pyta czy to gdzieś w Rosji – jesteśmy oburzeni. Jednak prawda jest taka, że większość Polaków nie ma bladego pojęcia o Afryce, przynajmniej tej poza plażami Sharm el Sheik i Hurghady.

Nazwa Ghana oznacza dosłownie „Król Wojownik” i rzeczywiście – wojowanie tam mają we krwi. Tylko w ostatnich 30 latach miało miejsce kilka rewolucji, przewrotów i zamachów stanu. Na szczęście, od kilkunastu lat jest w miarę spokojnie, dzięki czemu możemy bez problemów zaopartywać się w ziarna kakaowca, który w tamtejszym klimacie ma idealne warunki. W Ghanie lato panuje praktycznie przez 12 miesięcy. Dość powiedzieć, że najniższa temperatura, jaką zanotowano tam w histoii to… 15 stopni Celsjusza. Przeciętna średnia roczna temperatura to 26 stopni.

Być może właśnie dlatego ziarna z Ghany pachną i smakują zupełnie inaczej niż te z Dominikany czy Ekwadoru. Kakaowiec to najważniejsza roślina w Ghanie, roślina, która doczekała się miejsca na oficjalnym państwowym godle obok najważniejszych symboli: czarnej gwiazdy i brunatnego orła. Nic dziwnego, ziarna kakaowca to najważniejszy towar eksportowy tego afrykańskiego kraju, który poza surowcem do produkcji czekolady słynie także ze znakomitych piłkarzy (ćwierćfinał ostatnich mistrzostw świata i cztery z rzędu półfinały Pucharu Narodów Afryki).